Shahdad desert- dec 2009

کویر شهداد- پنجمین همایش تمدان آراتا – آذر 88
گزارش و عکس: افشین یوسفی

طی برنامه ای با بچه های باشگاه راهی سرزمین آراتا و کویر شهداد میشویم تا در پنجمین همایش کویر نوردی موسوم به همایش تمدن آرتا شرکت کنیم. این همایش بزرگ طی روزهای 5 تا 7 آذر 88 در استان کرمان به میزبانی بچه های کوهنورد این استان و با حضور حدود 1500 نفر شرکت کننده (هنوز آمار دقیق نفرات اعلام نشده) برگزار شد.


تمدن آراتا:
کاوشهای انجام شده در منطقه شهداد کرمان نشان میدهد که یک تمدن قوی و شهری در حدود 5000 سال قبل از میلاد اینجا زندگی میکرده که دارای زندگی شهرنشینی، کاخ ها، معابد و ساختمانهای مسکونی به همراه صنعتگران و ظروف سازان متعددی بوده.


دشت لوت:
عظیم ترین بیابان ایران محدوده ای بین استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان و بین دو گسل نهبندان و نایبند در شرق و غرب قرار دارد . طول این بیابان از شمال به جنوب 900 کیلومتر و از شرق به غرب 300 کیلومتر است. یکی از وجه تسمیه های لوت ، برهنه بودن و فاد هر چیزی بودن است.
دشت لوت به سه محدوده مشخص تقسیم میشود:
1- لوت شمالی 2
- لوت مرکزی (شهداد) 3
- لوت جنوبی (لوت زنگی احمد)


شگفت انگیز ترین منطقه دشت لوت بخش لوت مرکزی است که منحصر بفرد ترین و گسترده ترین مجموعه کلوتی دنیا را دارد. که این کلوتهای عظیم از فرسایش فیزیکی (بادی وبارانی) بوجود آمده اند.
«منبع: بروشور پنجمین همایش آراتا»


برای این برنامه از باشگاه ما 13 نفر ثبت نام کرده بودند که قرار نهایی در کرمان و در محل ثبت نام بود. من و چند نفر از بچه ها با 3 تا ماشین شخصی و مابقی هم با اتوبوس و قطار خودشون رو به کرمان رساندند.
مرحله اول برنامه ما و قبل از حرکت تیم به منطقه، بازدید از حمام معروف گنجعلی خان و بازار سنتی کرمان است.

بعد از بازدید از حمام گنجعلی خان با معماری منحصر به فرد و کاشی کاریهای بی نظریش به سمت شهداد و محل همایش که در 88 کیلومتری کرمان قرار دارد حرکت میکنیم.
در شهداد کمپ کویری وجود دارد که برای برنامه های تورستی و علمی بازدید از کویر طراحی شده که بزرگی آن به حدی است که تمامی نفرات میتوانند در زمینهای ماسه ای آن چادر بزنند یا در آلاچیقهای حصیری آن بخوابند.
برنامه در این کمپ با مراسم چند ساعته افتتاحیه، موزیک سنتی و ... شروع میشه و تا پاسی از شب و با دیگر مراسم آواز خوانی و روشن کردن آتیش و ... که بچه های هر شهری برای خودشون جداگانه راه انداختن ادامه پیدا میکنه.
تیم ما هم که برای خودش آلاچیقی رو دربست گرفته دور هم جمع شدیم و برای خودمون یه مراسم افتتاحیه خصوصی داخل آلاچیق همراه با جشن تولد ، اجرای موزیک و رقص غیر سنتی و غیر مجاز... راه انداختیم و تا نیمه شب میگیم و میخندیم و خاطره تعریف میکنیم....
امشب تولد سحر بود و به قول خودش یکی از بهترین جشن تولدهاش رو گذرونده. ( تو دل کویر در کنار دوستاش به همراه کیک و شمع تولد)
این اولین باریه که به کویر میام و تو کویر میخوابم و برام خیلی هیجان انگیزه!

صبح روز 6 آذر به همراه دوستان به سمت کویرشهداد و کلوتها حرکت میکنیم. تعداد شرکت کننده ها به قدری زیاده که مثل لشگر مورچه ها در کویر به چشم میان.هر کسی رو که نگاه میکنی داره به شکلی از کویر و حضور در اینجا لذت میبره. تعدادی دارن روی تپه های ماسه ای قلط میزنند و و تعدادی دیگه پای برهنه کویر رو طی میکنند. کسانی هم دوربین به دست از هر صحنه ای عکس میگیرند. تعدادی هم در حال ژست گرفتن برای دوربینهای عکاسی به هر شکل ممکن هستند!!بعد از طی مسیر طی شده لابه لای کلوتها و ماسه های کویری به جاده و ماشینها میرسیم و باید دوباره به سمت کرمان برگردیم تا در شب دوم رو در راین بمانیم.
شب دوم، تیم در پایگاه حلال احمر راین چادر میزند که این جا با توجه به تعداد زیاد شرکت کننده مناسب نیست و مشکلاتی زیادی دارد. از اونجای که تیم ما ماشین شخصی داره چادرهامون رو جمع میکنیم و به پارک کنار ارگ راین میریم تا در یکی از آلاچیقهای پارک شب رو بگذرونیم. بعد ا زاسکان متوجه میشیم که برنامه بعدی بازدید شبانه از خود ارگ تاریخی و گلی راین و همگی به همینجا می آیند. راین شهر سرسبزو سرد و کوهستانی است که در دامنه کوه هزار قرار دارد. ارتفاع این شهر 2200 متر از سطح دریاست که یکی از بلند ترین شهرهای ایران بحساب می آید.
ارگ تاریخی و خشتی راین دومین اثر خشتی بعد از ارگ بم است که تاریخ آن به دوره قبل از اسلام و ساسانیان بازمیگردد.
اینجا نیز مراسمی برای بازدیدگنندگاه و همایش در نظر گرفته شده که در نوع خوش و برای این جماعت کوهنورد چموش که چند ساعت نمیتواند یکجا بشیند خسته کننده است.


صبح روز 7 آذر و بعد از گذراندن شبی سرد در کنار ارگ راین به سمت دهانه آتشفشان کل نمکی که بزرگترین دهانه های آتشفشانی ایران است و در 30 کیلومتری شرق راین قرار دارد حرکت میکنیم. اینجا نیز یکی از پدیده های منحصر به فرد زمین شناسی ایران قرار دارد که در دهانه این آتشفشان چشمه های نمکی کلورید سدیم قرار دارد و شکل بسیار جذابی را پدید آورده است.
بعد از بازدید از دهانه آتشفشان و مراسم اختامیه در قلعه حسنعلی خان که در پای کوه قرار دارد به سمت ماهان و کرمان به راه میافتیم. در سر راه ما باغ معروف شازده (باغ شاهزاده) قرار دارد که یکی از زیباترین باغهای سنتی و پله ای ایران است که در دوره قاجار ساخته شده و نمادی از معماری آن دوره است و مربوط به یکی از خان های محلی آن منطقه بوده است.
بعد از بازدید از این باغ و صرف نهاری خاطره انگیز در آنجا سوار بر ماشینها به سمت تهران برمیگردیم تا برای روز یکشنبه خودمان را به کارهایمان برسانیم.


دوستان و همراهان در این برنامه :
حسن بیرجندی- سرپرست تیم باشگاه
مهدی بیرجندی
صدیقه بیرجندی
رضا پرتو
علی غلامحسینی
محمد عصاری نژاد
تینا خیاطیان
تارا تاریوردی
مسیحه رجبی
سحر روستا آزاد
پرویز شجاعی
محمد رضا پیراسته
افشین یوسفی5 comments:

  On ۲۲:۲۵ ناشناس گفت...

  sorry but desert is right.

   

  ممنون اصلاح کردم
  آدم کویر که میره همین میشه دیگه . سوادش هم نم میکشه ;-)

   
  On ۱۲:۵۳ ناشناس گفت...

  خدا جز زيبائي نمي آفريند ،
  خوشا بحال كساني كه جز زيبائي نمي بينن.
  گلي....

   
  On ۱۳:۰۰ گلي گفت...

  خدا جز زيبائي نمي آفريند .
  خوشا به حال كساني كه جز زيبائي نمي بيبنن .
  گلي....

   
  On ۱۳:۱۶ farzaneh گفت...

  گزارش قشنگی نوشتی ،مثل همیشه .